Stalking je od dnešní půlnoci trestným činem

01.01.2010 22:31

Kuba>

Obrázek “https://image.tn.nova.cz/media/images///440x248_video/Dec2009//586037.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Začal nám nový rok 2010 a hned od půlnoci 1. ledna 2010 začali platit nové vyhlášky, zákony, nařízení atd. Mezi jeden zákon, kteří naši poslanci loni schválili patří také nový trestný zákoník, ve kterém také platí zákon o stalkingu. Ten začal být totiž trestným činem a každý, kdo se teď dopustí třeba jen pronásledování může jít do vězení. Podobný případ prožila také Jitka Farská, která byla pronásledována a později usena i svou dcerou Lídou Vladimírem Kukačkou, kdyby pronásledování v Ulici začalo až teď v lednu, nemuselo by celé drama skončit až na chatě Kukačky.

Pronásledování oběti například bývalým partnerem může skončit šťastně, ale také nešťastně. Spousta obětí stalkingu totiž končí i smrtí. Od 1. ledna 2010 stačí ohlásit policii pouhé pronásledování, které ovšem musíte dokázat a musí trvat déle. To může být pro někoho těžké, pro tyto případy je zde stále bílý kruh bezpečí, na který se kdykoliv můžete obrázit se svým problémem a pracovníci bílého kruhu bezpečí jsou připraveni jakkoliv vám pomoci.

Charakteristika stalkerů

Odmítnutý pronásledovatel – Jde převážně o bývalého partnera rozčarovaného z ukončeného vztahu. Slídilovi jde o obnovu vztahu, nebo naopak o odplatu.

Hledač intimity – Touží po citovém vztahu s cizí osobou, často pronásleduje celebrity. Jde o osoby s prázdným životem, kteřé kromě smyšleného vztahu neprožívají nic jiného.

Nekompetentní nápadník – Jde mu o sexuální kontakt, nehledá ani intimitu, ani opětovaný vztah. Tuto skupinu tvoří sociálně i mezilidsky nezpůsobilí jedinci.

Zlostný pronásledovatel – Oběť pronásleduje kvůli fiktivnímu či skutečnému příkoří, kterou mu oběť způsobila. Vyhrožuje a zastrašuje. Obtěžování mu přináší uspokojení. Nad obětí chce získat kontrolu.

Predátorský pronásledovatel – Je extrémně důsledný, sbírá informace o oběti, jeho cílem je násilný nebo přímo sexuálně agresivní útok.

více najdete zde.

tn.cz

Zpět