Stroj času

 


Název nové letní rubriky již mnohé napovídá. V našem stroji času se budeme vydávat do minulosti, konkrétně pak do televizního archivu, ze kterého vytáhneme filmy či seriály, ve kterých hráli naši uličníci. Ale nebudou to jen tak ledajaké filmy. Zaměříme se totiž na filmy, které pro naše herce byly vůbec první nebo jedny z prvních.
Pokud vás teda zajímá v jakém filmu se poprvé objevil oblíbený Lumírek Nykl, Tereza Jordánová, Jitka Farská a spousta dalších, tak Stroj času je určený právě pro vás.

Stroj času - Martim HofmannPřed námi je poslední "letní" vydání oblíbeného Stroje času, o tom jestli to bude úplně poslední vydání rozhodujete stále vy v anketě v úvodu této rubriky. Vraťme se ovšem zpět k tomu důležitému. Pro toto vydání jsem se rozhodl sezmámit vás s první filmovou rolí herce Martina Hofmanna, až později jsem zjistil, že to jen tak jednoduché nebude, jak se zprvu zdálo.
Prvním filmem ve filmografii Martina Hofmanna je totiž "film" Míjení z roku 1998, jenže to je pouze studentský, krátký, 11-ti minutový film. Naštěstí Martin ve stejném roce natočil ještě jeden film a to historický film Hanele, který se natáčel v roce 1998 a do kin byl uveden o rok později. Ovšem i tento film nebyl příliš jednoduchý, Martin Hofmann má totiž ve filmu jen malou roli. V záběru se ukáže jen asi na 40 sekund v kuse, z toho mluví jen asi polovinu z toho času. Nicméně jsem se přeci jen rozhodl, že ukázku vyberu právě z tohoto filmu a tak se můžete podívat na fotky a krátké video z prvního filmu Martina Hofmanna alias seriálového Jardy Hejla, v době natáčení mu bylo teprve 20 let.


 Stroj času - Michaela DoubravováJe tu další vydání našeho Stroje času. V minulých dvou vydání jsme se podívali trochu do vzdálenější minulosti, dnes se to nebude tak daleko, konkrétně nahlédneme do roku 1999, v tom roce se natočila kromě jiných zajímavých filmů také jedna pěkná, trochu krátká televizní pohádka na motivy klasické pohádky o Jeníčkovi a Mařence, tato pohádka se jmenovala jednoduše Jeníček a Mařenka.
A hlavní roli v pohádce měla herečka Michaela Doubravová, která si zde zahrála přímo malou Mařenku, zároveň tato role byla vůbec Míšina první. I když před kamerou jsme Míšu mohli vidět už v jejich čtyř letech, kdy začala chodit do "Baby studia Dády Patrasové", první opravdová role přišla ovšem až ve zmíněné pohádce z roku 1999, to bylo Míše osm let. Pak začaly chodit nabídky do dalších filmů a seriálů, zahrála si také v jednom německém seriálu a od dětství se věnuje kromě herectví také hudbě, pravidelně se objevuje i v muzikálech.
Pokud i vás zajímá, jak Míša vypadala ve svých osmi letech ve filmu, tak se můžete podívat na fotky nebo na naši videoukázku, tak se dobře bavte.


   Stroj času - Hana MaciuchováV minulém vydání Stroje času jsme se vydali až do roku 1969, kde jsme se seznámili s první filmovou rolí Rudolfa Hrušinského ml., tedy seriálového Vlastimila Peška. Ovšem v tomto vydání se podíváme ještě o pár let později, konkrétně pak do roku 1964, v tomto roce se natáčel film, který byl vůbec prvním filmem pro herečku Hanu Maciuchovou, alias seriálovou Miriam Hejlovou.
Velká herečka paní Hana Maciuchová má za sebou více jak 150 filmových a seriálových rolí, k tomu další desítky divadelních rolí. Ale jeden film musel být první a prvním filmem pro paní Maciuchovou byl film, který není moc známý, ale za připomenutí určitě stojí, slovenský dramatický film se jmenuje Organ, natočen byl roku 1964, v té době paní Maciuchové bylo teprve 19 let.
Příběh filmu se odehrává během druhé světové války, paní Maciuchová ve filmu mluví slovensky, protože jak už bylo řečeno, jedná se o slovenský film. Jak naše známá "profesorka Hejlová" ve filmu zářila se můžete podívat na fotkách i ve videoukázce.
Stroj času - Rudolf Hrušinský ml.V tomto vydání našeho Stroje času se vydáme opravdu do daleké historie, dokonce do zatím nejdelší hostorie, dnes se podíváme až do roku 1969 a na kterého herce se zaměříme? Bude to oblíbený Rudolf Hrušinský ml., který má za sebou desítky úspěšných filmů.
Rudolf Hrušinský pochází ze slavného hereckého rodu. Jeho tatínka Rudolf Hrušinského snad netřeba představovat, každý určitě zná i bratra Jana a syna Rudolfa, všichni to jsou velice známí herci. V několika filmech se dokonce někteří z nich společeně setkali. Ve filmu, o kterém bude řeč dnes se sešli Rudolf Hrušinský a oba jeho synové, tedy Jan i Rudolf. Film se jmenuje Lítost.
Ve filmu má hlavní roli Rudolf Hrušinský st. a jeho syn Jan, pro kterého film Lítost nebyla první příležitost, za sebou v tu dobu již měl několik filmů, narozdíl od svého bratra Rudolfa, který před kamerou neměl žádné zkušenosti, proto měl ve filmu jen malou roli, zahrál si zde kamaráda svého hereckého bratra Jana. Film se natáčel v roku 1969 a to Rudolfovi bylo 23 let, že mu to ve filmu slušelo o tom není pochyb, vy se můžete podívat na fotky i na krátkou ukázku, předem se omlouváme za horší kvalitu videa.

   
 


Stroj času - Zuzana VejvodováJe spousta dětských herců, kteří se proslaví v dětství, ale v dospělosti se filmu již nevěnují, příkladem může být třeba Tomáš Holý, který zářil jako dětská hvězda, ale v pubertě se rozhodl, že se herectví dále věnovat nebude, možná kdyby tragicky nezemřel při autonehodě, tak by to bylo jinak.
Úplně jiným příkladem je pak herečka Zuzana Vejvodová, vnučka slavného skladatele Jaromíra Vejvody, který složil například píseň Škoda lásky. Zuzana se proslavila již ve svých deseti letech, kdy zářila v úspěšném seriálu Území bílých králů, seriál se stal velmi úspěšným a dodnes ho Česká televize reprízuje. Seriál se natáčel v létě roku 1990 v Třeboni a Zuzana Vejvodová si zde zahrála jednu z hlavních rolí - Leontýnku. Po tomto seriálu se Zuzana věnovala herectví dál, v patnácti natočila další seriál, pak se přihlásila a vystudovala Státní konzervatoř Praha a už během studií se věnovala i divadlu. V současné době má za sebou několik desítek filmů, pohádek, seriálu a divadelních představení.
Z Ulice Zuzanu můžeme znát jako Libušku Neumannovou (Nekonečnou), takže jak vypadá teď všichni moc dobře víme, ale jak vypadala v deseti letech si můžete připomenout v našem dalším Stroji času a je jasné, že se podíváme právě na seriál Území bílých králů, podívat se můžete na fotky a na krátkou ukázku.

     
 


Stroj času - Pavla TomicováI přesto, že se herečka Pavla Tomicová narodila v roce 1962, tak před kamerou se začala poprvé objevovat až když měla 36 let, tedy v roce 1998. Od té doby se ve filmech začala objevovat častěji a v současné době má na svém kontě už skoro tři desítky filmů či seriálů.
Pavla Tomicová vystudovala střední pedagogickou školu a dokonce jeden rok učila ve škole, ale přeci jen jí něco říkalo, že tohle nebude to pravé ořechové a tak se začala věnovat herectví a vystudovala DAMU - loutkoherectví. My můžeme být jedině rádi, kdyby se tak Pavla nerozhodla, tak neznáme její nakažlivý smích a nebudeme se moc smát společně s potrhlou kadeřnicí Simonou.
A kdyby se Pavla nerozhodla pro herectví, tak se teď nemůžeme podívat i na další ukázku v našem Stroji času. Vybral jsem pohádku z roku 1998, která se jmenuje Vašek Nešika a Šikulka Šikovná, Pavla si v pohádce zahrála hlavní roli a i když bez zkušeností před kamerou, tak to Pavle šlo na jedničku a už tehdy dokázala, že má talent. Vy se můžete podívat na fotoukázku i na videoukázku.

     

 

Stroj času - Ondřej PavelkaHerec Ondřej Pavelka, kterému se budeme věnovat v tomto vydání Stroje času se narodil v Novém Jičíně a to 10.9. roku 1955. Pochází z divadelní rodiny, takže se dalo čekávat, že i Ondřej přičuchne k divadlu a to se také stalo, už od svého mládí pravidelně hraje v různých divadlech.
Ale Ondřej Pavelka není jen divadelní herec, za sebou má desítky rolí ve filmech a seriálech a také je učitel, sám vystudoval DAMU a v současné době zde pedagogem. Ondřeje si vybírají do svých filmů velcí, významní režiséři, není také divu, že si ho do seriálu Ulice vybral vynikající režisér Dušan Klein a dal mu roli Oldy Farského, kterého tak v Ulici můžeme výdat už sedm let. Ovšem do jeho úplně první role před kamerou si ho vybral režisér Juraj Herz, který ho obsadil do pohádky Deváté srdce a Ondřej zde měl přímo hlavní roli.

Pokud jste pohádku snad nikdy neviděli, tak to vůbec nevadí, my pro vás máme krátkou ukázku, aby jste se mohli podívat, jak to seriálového Oldovi slušelo už v roku 1978, kdy se pohádka natočila.

   Stroj času - Václav SvobodaHerec Václav Svoboda se narodil 16. ledna roku 1964 v Děčíně. Za sebou má již desítky divadelních rolí, ale také role ve filmech či seriálech. Do povědomí diváků se asi nejvíc zapsal ve dvou dílech filmů o básnicích a také v seriálu Ulice, kde hraje již sedm let. My si ale v tomto vydání Stoje času připomeneme oblíbeného Lumírka v úplně jiné roli a to v té vůbec jeho první roli před kamerou.
Bylo mu 18 let, kdy se poprvé postavil před kamerou a hned v hlavní roli. Ovšem ne v celovečerním filmu, ale v jedné povídce oblíbených Bakalářů. Václav Svoboda si zahrál v povídce nazvané Zloděj a střihl si zde hlavní roli, ve které exceloval po boku velkého herce Josefa Karlíka.
Jak Václav Svoboda vypadl ve své první roli se můžete podívat na fotkách, ale také ve videu, tentokrát nezveřejňujeme jen ukázku, ale celou povídku, která totiž má jen 11 minut, tak se dobře bavte.

   Stroj času - Patricie SolaříkováPatricie Solaříková má 23 let, ale na televizní obrazovce se objevila už ve svých devíti letech. Poprvé stále před kamerou v televizním pořadu pro děti Návštěvy paní Hudby, kam vyhrála konkurz v ČT. Rozhodně se není čemu divit, oba rodiče totiž tehdy byli televizními produkčními. Patricie se do natáčení vžila a hodně jí to bavilo, proto jí rodiče začali přihlašovat i na další konkurzy a v roce 1999 přišla role v seriálu ČT Ranč U Zelené sedmy. Tento seriál vlastně Patricii proslavil nejvíc, zahrála si zde Aničku Studničkovou, spolužačku jednoho z hlavních hrdinů Matěje Kudrny, do kterého se zamilovala a později spolu začali i chodit.
Seriál Ranč U Zelené sedmy se často reprízuje a stále patří mezi divácky velmi úspěšné seriály, i v současnosti ho můžeme vidět opět na obrazovkách a to každou sobotu v podvečer na ČT2. Seriál se prodal i do zahraničí. Jak to v tomto prvním seriálu slušelo Patricii Solaříková se můžete podívat na fotkách i ve videu.